Komnaty zamku
Dziś w Zamku, udostępnionym do zwiedzania, można podziwiać olśniewający dziedziniec, otoczony arkadowymi krużgankami, będącymi perłą architektury renesansowej na Górnym Śląsku, a także szereg pięknie umeblowanych komnat utrzymanych w duchu renesansu, klasycyzmu, empiru oraz biedermeieru.
SALA KOMINKOWA
Sala Kominkowa znajduje się w najstarszej części Zamku (przyziemie), wzbogacona jest w pięknie odrestaurowany łódkowy, podrzeźbiany strop. Główną atrakcją sali kominkowej jest oryginalna, wyjątkowa neorenesansowa szafa czterodrzwiowa, bogato rzeźbiona w wić roślinną, maski, groteski i motywy antyczne. Konstrukcja mebla przypomina dwie skrzynie nałożone na siebie z partią szufladową w połowie wysokości. Prezentowana szafa jest dodatkowo wzbogacona przez opracowanie powierzchni nie tylko w formie architektoniczno – rzeźbiarskiej, ale także przez wprowadzenie bogatej intarsji.
Kolejnymi eksponatami są oryginalne meble barokowe: kredens oraz stoły jadalne. Warto zauważyć, że meble barokowe powstawały jako obiekty wyjątkowe, bardziej dzieła rzeźbiarza niż ebenisty. Liczy się w nich nie funkcja, jaką mają pełnić, ale efekt scenograficzny, który ma zadziwiać i zaskakiwać. Odnośnie konstrukcji kredensów barokowych dzielimy je na jednoczęściowe lub jak ten prezentowany w komnacie, dwuczęściowe z wydzieloną kondygnacją górną, w której mieszczą się półki, szuflady lub szafki. Z kolei stoły jadalne charakteryzują się bogato zdobionymi reliefami, wygiętymi nogami, które niekiedy są w całości rzeźbione, połączone trawersami będącymi znaczącym elementem dekoracyjnym.
Oprócz stołów tradycyjnych można znaleźć przykłady stołów składanych lub wydłużanych za pomocą różnych mechanizmów. Często można spotkać się z prawie kompletną jadalnią wyposażoną w kredens, pomocniczy stolik, stół, a pozbawioną krzeseł, gdyż w meblarstwie krzesła są obiektami najbardziej podatnymi na zniszczenia, ze względu na ich intensywną eksploatację. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku prezentowanej ekspozycji, gdyż krzesła pochodzą z XIX w.
SALA RENESANSOWA/RYCERSKA
Sala Renesansowa jest największą i najbardziej okazałą komnatą tarnowickiego Zamku. Wzbogacona została w neorenesansowy strop oraz wyjątkowe krzesła wykonane według autorskiego projektu obecnego właściciela, podobnie jak elementy stolarki czy metaloplastyki w całym Zamku. Ze względu na stylistykę krzeseł, nawiązującą do przedstawienia tarczy herbowej, sala ta nosi zamienną nazwę Sali Rycerskiej.
Na ekspozycję Sali Renesansowej/Rycerskiej składają się również dwie oryginalne, osiemnastowieczne szafy pochodzące z Drezna oraz Hamburga. Na szczególną uwagę zasługuje szafa hamburska, która jest idealnym przykładem ewolucji tego mebla. Epoka baroku to zmiana mody, wprowadzenie ciężkich, bufiastych szat, a co za tym idzie konieczność przechowywania ich w olbrzymich, dwuskrzydłowych szafach, gdzie mogły swobodnie wisieć, a nie leżeć na półkach.
Wśród różnych typów szaf prym wiedzie tzw. szafa hamburska, która osiągnęła swoją doskonałość stylistyczną ok. 1700 roku. Dwuskrzydłowa z jedną lub dwiema szufladami, wsparta na pięciu baniastych nogach, ze zwieńczeniem w postaci szerokiego gzymsu profilowanego, z przełamanym szczytem, wzbogaconym przez rzeźbiony akcent w punkcie centralnym. Płyciny drzwi posiadają w narożnikach rzeźbione akcenty, podobnie jak i trzy pilastry, między którymi znajdują się skrzydła drzwi. W motywach snycerskich dominuje cały arsenał atrybutów baroku: putta, postacie ludzkie, motywy roślinne, owoce i zwierzęta, które wybijają się na plan pierwszy, potraktowane w sposób pełny, nie pozbawiony ruchu. Szafy te osiągają ogromne wymiary zarówno w wysokości, jak i w szerokości.