NAUKA I ZABAWA


W murach Zamku zostało utworzone Centrum Sztuki i Rzemiosła Dawnego, którego celem jest edukacja dzieci i młodzieży poprzez bezpośredni kontakt z dziełami sztuki, zabytkami dawnego rzemiosła artystycznego i rękodziełami, a także podkreślenie ważnej roli rzemieślników w społeczeństwie. W erze postępującej mechanizacji i informatyzacji, młodzież bardzo często nie zdaje sobie sprawy ile pracy i wysiłku wkładali rzemieślnicy w wykonanie przedmiotów codziennego użytku. W czasie zajęć muzealnych wykorzystujemy unikatowe eksponaty, demonstrując młodzieży jak wyglądało życie codzienne i zawodowe w dawnych epokach. Dzięki tym niezwykłym pomocom edukacyjnym uczniowie z łatwością wczują się  w klimat konkretnej epoki, co z kolei ułatwi im przyswojenie nowej, jakże istotnej wiedzy. Tematy przez nas poruszane są bardzo ważne dla zrozumienia procesów dziejowych i społecznych, jednak są trudne do przeprowadzenia w szkole z uwagi na ograniczone możliwości sali lekcyjnej.

Chcąc  uwrażliwić uczniów na piękno wyrobów rzemieślniczych, charakteryzujących się kunsztownym wykonaniem i bogatymi zdobieniami oraz zapoznać ich z systemem funkcjonowania warsztatów rzemieślniczych Centrum Sztuki i Rzemiosła Dawnego oferuje następujące lekcje muzealne:

Rycerska przygoda w renesansowym zamku

W imię zasady: „jeśli Ci powiem – zapomnisz, jeśli pokażę – zapamiętasz, jeśli wytłumaczę – zrozumiesz”, pragniemy zaprosić do uczestnictwa w „żywej lekcji historii”, w czasie której zaprezentujemy: ile ważyła rycerska zbroja, a ile ważył miecz, czy też jak strzelano z łuku. Jednakże to tylko jedne z nielicznych pytań, na które odpowiedzi udzielą nasi rycerze. Warto podkreślić, że każda odpowiedź będzie ilustrowana odpowiednim narzędziem rycerskiego fachu.

W świecie dawnych zawodów

Celem zajęć jest prezentacja życia zawodowego ludzi w dawnych epokach i stosowanego przez nich warsztatu. Uczniowie wyniosą z tych zajęć wiedzę na temat warunków i sposobów pracy w poszczególnych zawodach od średniowiecza po wiek XIX.

Edukacja Regionalna Tarnowskie Góry

W tym dziale tematycznym zwracamy uwagę uczniów na bogatą historię i kulturę Górnego Śląska, w celu wyposażenia ucznia w zasób wiedzy o dziejach własnego regionu, co jest podstawą akceptacji rodzimego dziedzictwa kulturowego. Jest to prezentacja multimedialna oraz pokaz.

Koszt lekcji historii: 12 zł/os.

Prosimy pamiętać, że:

  • Nie mamy możliwości rozpoczynania zajęć przed wyznaczoną godziną.
  • W przypadku rezygnacji należy jak najszybciej odwołać zajęcia.
  • W celu umówienia grupy prosimy o kontakt pod numerem 032 384 74 61 lub drogą e-mailową biuro@fundacjakomplekszamkowy.pl
  • Zwiedzanie i przeprowadzenie lekcji muzealnej w innych terminach do uzgodnienia.

Uwaga!  nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi