Kup Salbutamol online

Co to jest albuterol?


Substancja czynna albuterol jest produktem farmaceutycznym z rodziny szybko działających agonistów β2-adrenergicznych, stosowanym w łagodzeniu skurczu oskrzeli spowodowanego różnymi schorzeniami układu oddechowego.
Ventolin (najbardziej znana na świecie marka albuterolu) występuje w 100 mikrogramach jako zawiesina do inhalacji w kanistrach pod ciśnieniem i jest stosowany u dzieci, młodzieży i dorosłych ze specjalnym dawkowaniem dla każdego przedziału wiekowego.
Albuterol jest lekiem ratunkowym w przypadku astmy łagodnej do ciężkiej, może zapobiegać skurczowi oskrzeli, który został wywołany przez ekspozycję na nieunikniony lub znany wcześniej bodziec alergiczny, a także wywołany przez wysiłek fizyczny. 

Skład


Substancją czynną zawartą w tym produkcie jest 100 mikrogramów albuterolu (zwanego również siarczanem salbutamolu) na jedną aplikację. Dodatkowo zawiera norfluran (HFA134a).

Działanie farmakologiczne


Grupa farmakologiczna albuterolu to selektywni agoniści β2-adrenergiczni, a jego kod ATC to R03AC02. Lek ten, w zatwierdzonych dawkach terapeutycznych stosowanych obecnie, działa na receptory β2-adrenergiczne mięśnia oskrzeli, zapewniając rozszerzenie oskrzeli o krótkim czasie trwania (od 4 do 6 godzin), ale działając bardzo szybko (w ciągu około 5 minut) w tak zwanej odwracalnej obturacji oddechowej. 
Po podaniu albuterolu tylko 10-20% dawki dociera do dolnych dróg oddechowych. Reszta zwykle pozostaje w urządzeniu lub jest połykana. Dawka jest wchłaniana przez tkankę płucną, jednak w krążeniu ogólnoustrojowym jest metabolizowana w wątrobie. Albuterol jest wydalany z moczem.
 

Wskazania


Albuterol jest wskazany w objawowym leczeniu ostrego skurczu oskrzeli w astmie lub w tzw. przewlekłej chorobie obturacyjnej o znacznej odwracalności. Stosuje się go również w zapobieganiu skurczowi oskrzeli, który jest wywołany przez ekspozycję na alergeny lub przez wysiłek fizyczny. 

Dawkowanie


Pacjenci powinni dokładnie przestrzegać instrukcji podawania leku podanych przez lekarza prowadzącego. W razie wątpliwości zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Czas trwania leczenia zależy od stanu medycznego konkretnego pacjenta.
Poniżej podano zalecane dawki w celu uzyskania ulgi w ostrych atakach:
U dorosłych (powyżej 18 lat): jedna aplikacja (100 mikrogramów) lub dwie aplikacje (200 mikrogramów).
U dzieci w wieku 12 lat i starszych: jedna aplikacja (100 mikrogramów) lub dwie aplikacje (200 mikrogramów).
Dzieci w wieku poniżej 12 lat: jedna aplikacja (100 mikrogramów). Lekarz może zwiększyć dawkę do dwóch podań (200 mikrogramów).
Stosowanie tego produktu na żądanie nie może przekraczać czterech razy na dobę. Konieczność stosowania większych dawek oznacza pogorszenie choroby i należy skonsultować się z lekarzem.

Dawka profilaktyczna


Dla dorosłych: jedna aplikacja (100 mikrogramów) lub dwie aplikacje (200 mikrogramów) przed ćwiczeniami.
Dla dzieci w wieku 12 lat i starszych: jedna aplikacja (100 mikrogramów) lub dwie aplikacje (200 mikrogramów) przed ćwiczeniami. 
Dla dzieci poniżej 12 roku życia: jedna aplikacja (100 mikrogramów) przed ćwiczeniami. Lekarz może zwiększyć dawkę do dwóch podań (200 mikrogramów) przed ćwiczeniami.

Kontynuacja użytkowania


Zarówno dla dorosłych, jak i dzieci do 12 roku życia dawka przy dalszym stosowaniu wynosi do dwóch aplikacji cztery razy dziennie, według uznania lekarza.
Bardzo ważne jest, aby pacjenci nauczyli się prawidłowo korzystać z urządzenia do podawania leku, aby rzeczywiście otrzymać wskazaną dawkę.

Działania niepożądane


Działania niepożądane, które mogą wystąpić po zastosowaniu albuterolu, są klasyfikowane według częstości oraz tego, w którym narządzie lub układzie występują.
Na układ odpornościowy: najrzadziej występujące działania niepożądane to pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, zapaść i niedociśnienie.
W odniesieniu do metabolizmu i odżywiania: najrzadziej występującym działaniem niepożądanym jest hipokaliemia. 
Na układ nerwowy: najczęściej występują bóle głowy i drżenia, najrzadziej zaś nadpobudliwość. 
Zaburzenia serca: kołatanie serca, tachykardia oraz bardzo rzadko niedokrwienie mięśnia sercowego i zaburzenia rytmu. 
W układzie oddechowym bardzo rzadko: paradoksalny skurcz oskrzeli.
Rzadkie zaburzenia żołądkowe: podrażnienie gardła i jamy ustnej.
Zaburzenia tkanki łącznej i układu mięśniowo-szkieletowego: skurcze.

Przeciwwskazania


Nie należy stosować albuterolu, jeśli pacjent jest uczulony na tę substancję czynną lub na którykolwiek z pozostałych składników produktu. Ten lek należy stosować tylko wtedy, gdy zostanie przepisany przez lekarza. 
Skonsultuj się z lekarzem, jeśli wcześniej wystąpiła reakcja alergiczna na inny lek, masz wysokie ciśnienie krwi, problemy z sercem w wywiadzie, masz niski poziom potasu, przyjmujesz inne leki, takie jak leki moczopędne, pochodne ksantyny lub steroidy, lub jeśli cierpisz na niedoczynność tarczycy.
Kobiety w ciąży lub planujące ciążę powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem albuterolu, aby potencjalne korzyści lub ryzyko mogły być dokładnie ocenione dla każdej indywidualnej sytuacji medycznej.
Jeśli albuterol zapewnia ulgę przez co najmniej trzy godziny, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.